ENGLISH VERSION
© ALEF Film & Media Group, 2008. © FOTO.Alexander Trizuljak pre AFMG.
Všetky práva vyhradené. Kopírovanie, zmeny a rožširovanie bez súhlasu autora sú porušením zákona o autorských právach.


Dorota Nvotová
Interview

Vo vašej doterajšej filmografii sa väčšinou objavujete v úlohách možno sympatických, ale viac-menej nezrelých rebeliek. Ani Anča z Muziky nie je výnimkou, navyše je ešte okorenená veľkou mierou sexuálnej neukotvenosti až radodajnosti. Nemáte takých úloh už plné zuby? Necítite sa už v takom mladom veku zaškatuľkovaná? Nechceli by ste si dakedy zahrať princeznú alebo éterickú vílu?
Ono to celé vyplýva z toho, že práve tomuto typu postáv sa najviac podobám. Pri princeznách by som sa unudila, ale čo sa týka túžby po zmene charakteru mojich úloh, chcela by som si raz zahrať nebezpečnú, bohatú, inteligentnú a krásnu ženu, drsnú, fyzicky zdatnú, pokojne aj mierne zápornú. Pochybujem však, že sa v československej filmovej tvorbe nájde vôbec miesto pre takúto postavu, a ak aj áno, či bude mať niekto chuť obsadiť tam práve mňa, keďže už som zaškatuľkovaná iným spôsobom. A ešte by som si chcela zahrať mierne dementnú dievčinu, s totálne detinským ponímaním reality, neschopnú samostatného života, alebo ešte aj autistku.

Možno aspoň malá časť tohto sna sa vám splnila v postave Anče. Je to dievčina, ktorá prinajmenšom na prvý pohľad pôsobí mierne dementne a má hádam aj detinsky ponímanie reality. Ako vnímate Anču ako postavu vy? Čím ste sa pri jej stvárnení inšpirovali? Poznali ste niekoho podobného vo svojom okolí? Alebo - nebodaj - ste schopná nájsť nejaké paralely medzi Ančou a vlastnými názormi na slobodu, nezávislosť a tak?
Vynímajúc jej pohľad na sex, sme si v podstate dosť podobné. Čo na srdci, to na jazyku, a tá detská naivita zo mňa srší až-až, aj keď na verejnosti sa usilujem tlmiť ju, aby sa mi nesmiali. Anča sa tým nezaoberá, a to by som sa asi mala priučiť. Keď už, tak už, asi tak by som to nazvala. Všetky veci, čo mám v hlave, vrátane toho bordelu, sa totiž usilujem ovplyvniť, zaradiť a nájsť im význam, a napriek tomu, že ten obsah je podobný tomu Ančinmu, u nej sa to prejavuje v ešte bezprostrednejšej a tým pádom aj dokonalejšej forme. Hoci spoločensky neprijateľnej.

Mali ste počas nakrúcania možnosť prispôsobiť si postavu na telo, niečo zmeniť? Alebo ju hráte presne tak, ako je napísaná?
Prispôsobujem si ju, tak ako každú inú postavu ktorú hrám. Ja dokážem hrať len civilne.

Ako sa vám pracuje s režisérom Nvotom? Je prísny a s jasnou predstavou, alebo dovoľuje svojim hercom prísť aj s vlastnými nápadmi?
Našťastie je to typ režiséra, ktorý je otvorený novým nápadom, takže ako herci máme veľa priestoru.